Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Şehzadeler Diyarı Amasya'da Gezilecek 10 Yer

Amasya Gezinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Amasya’da Gezilecek Yerler

Aynalı Mağara

Şehir merkezinden 3 km uzaklıkta olan mezar yerden dört basamak kadar yüksekte olup düz bir kayaya oyulmuştur. Genişliği 9.8 metre yüksekliği ise 13 metredir. Aynalı mağara denmesinin sebebi güneş vurduğunda cephenin parlaması sebebiyledir. Kaya mezar çok iyi korunmuş ve iyi bir şekilde işlenmiştir. Yapı M.Ö 2. Yüzyılda Amasya’da yaşamış olan Mitra Rahibi Tes’in anıtsal yapısıdır.

 

Kral Kaya Mezarları

M.Ö 302’den M.Ö 26’ya kadar Pontus Krallarına başkentlik yapan Amasya tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Amasya Kalesi eteklerinde yer alan Kral Kaya Mezarları düz bir duvar gibi dikine uzanan kalker kayalara oyularak yapılmıştır. Yeşilırmak vadisinde bulunan irili ufaklı birçok mezar günümüze kadar ulaşmıştır.

Şehzadeler Müzesi

Şehzadelikleri Amasya’da geçmiş olan Tüm Osmanlı Şehzadelerin heykellerini burada bulmak mümkündür. Osmanlı dönemi şehzadelerinin giyim kuşamlarını burada görmek mümkündür. Amasya’ya gelen turistlerin uğrak yeri olması ile beraber gelen turistlerin büyük beğenisini kazanmış durumdadır. Müze dönemin tüm özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Halı dokumacılığı, Tezhip örnekleri, Hat sanat ve ahşap boyama sanatını Müzede görebilirsiniz Müzenin üst katında bulunan yedi heykel, şehzadelik dönemlerini Amasya’da geçirdikten sonra Osmanlı Tahtı’na oturmuş şehzade ve sultanlara aittir. Bunlar: Yıldırım Bayezid Han, Çelebi Mehmet Han, II. Murat Han, Fatih Sultan Mehmet Han, II. Bayezid Han, Yavuz Sultan Selim Han ve III. Murat Han’dır.

Ferhat su kanalı

Ferhat Su Kanalı Ferhat ve Şirin efsanesine atfedilmiştir Antik dönemde oluşturulan su kanalları  Antik Amasya’nın su ihtiyacını karşılaması için yapılmıştır. . Kayalar oyulup tüneller açılarak, yer yer duvar şeklinde tonozlu bir biçimde arazi eğimine göre, su terazisi sistemine uygun olarak yapılmıştır.

Gök Medrese

Kapalı bir külliye olan medrese 1267 tarihinde Amasya valisi Seyfeddin Torumtay tarafından yapılmıştır. Gök medrese Selçuklu Taş işçiliğinin en güzel örneklerinden birisidir.

Amasya Arkeoloji Müzesi

Müzede Geç Neolitik Erken Kalkolitik Çağ’dan itibaren Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait 13 ayrı medeniyetin eserlerini bir arada görmek mümkündür. Müze binasının bahçesi içerisinde Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait taş eserler sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde İlhanlılar dönemine ait 14. yy’den kalma mumyalar müze içerisindeki özel bir bölümde sergilenmektedir.  Müzede fotoğraf çekmek serbesttir.

Borabay Gölü

Bir doğa harikası olan Borabay gölü yoğun iş stresinden ve bunaltıcı şehir hayatından kaçan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Denizden 1050 metre yükseklikte olan Borabay gölü Taşova ilçesine 15 km uzaklıktadır. Gölün etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir. Borabay gölü 900 metre uzunluğa, 300 metre genişliğe ve 25 metre derinliğe sahiptir.

Amasya Kalesi

Birçok onarım ve hasar gören kale Amasya’nın sembollerinden birisidir. Persler, Romalılar, Pontus ve Bizanslıların egemenlikleri döneminde birçok saldırıya uğrayan kale her seferinde yeniden inşa edilmiştir. Kale Türklerin Amasya’yı fethetmesinden sonra önemli bir onarım görmüştür. 18. yy.'a kadar kullanılan kale, bu yüzyıldan sonra askeri önemini kaybetmiştir.  Kalede sarnıçlar, su depoları, Osmanlı Dönemine ait hamam kalıntıları ve kayaya oyulmuş Pontus Kral Mezarları bulunmaktadır. Sur duvarlarının önemli bir kısmı ayakta kalmıştır. 

Hazeranlar Konağı

Amasya Defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından 1865 yılında yaptırılan Hazeranlar konağı Antik dönem sur duvarları üzerine, iki katlı ahşap çatkı arası kerpiç dolgulu olarak yapılmıştır. Konak, haremlik ve selamlık olarak iki bölüm halinde düzenlenmiştir. Hazeranlar Konağı, dört eyvanlı, orta sofalı planı ile Osmanlı Dönemi yöresel sivil mimari eserlerin özelliklerini yansıtan en güzel yapılardan biridir.  Hazeranlar Konağı’nda teşhir edilen eserler arasında 19. yy. yaşantısını yansıtan giysiler, halı ve kilimler, konakta kullanılan günlük mutfak eşyaları ve kadın ziynet eşyaları gibi malzemeler yer almaktadır. Konağın üst katları müze bodrum katı ise güzel sanatlar galerisi olarak kullanılmaktadır.

Yalıboyu Evleri - Amasya

Yeşilırmak kenarında, tarihi sur duvarları üzerine, ahşap ve kerpiç dolgulu olarak inşaa edilmişlerdir. Kırma ya da beşik çatı üzeri, oluklu kiremitle örtülü bir biçimde düzenlenmiş olan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan bu evler, Amasya’nın tarihsel kimliğiyle uyumlu bir görünüm arz etmektedir.

Fotoğraflar Gülcan Acar