Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Sanat Tarihine Damgasını Vuran Vincent Van Gogh'un En Önemli Eserleri ve Eserler Hakkında Bilgiler

Resim dünyasında apayrı bir yeri olan Vincent van Gogh'un en önemli eserleri ve hakkında bilgiler

Rhone Üzerinde Yıldızlı Gece 

Vincent van Gogh'un 1888'in eylül ayında yaptığı resimdir, Arles'i gece vakti resmettiği  birkaç resimden biridir bu eser. Ressam  Rhône Nehri'nin kıyısındaki bir noktada yapmıştır eseri. O zamanlar Van Gogh'un kirada kaldığı Place Lamartine'deki Sarı Ev'e sadece birkaç dakikalık yürüme mesefesindeydi. Gece karanlığı ve gece vakti olan ışıklar onun daha ünlü resimlerine de katkı sağlamıştır,

Arles'daki Yatak Odası

Vincent Van Gogh bir birinin neredeyse aynı özellikleri taşıyan 3 adet kendi  yaşadığı odasını resmetmiştir bunların ilki bir sel de  zarar gördükten sonra Van Gogh  1 yıl süre  sonra 2 kopyasını yapmıştır.  Van Gogh, Arles'taki evine taşındıktan sonra dönemin ressamlarından Paul Gauguin ile birlikte çalışmak ve ortak paylaşımlarda bulunmak için onu buraya davet eder. Ressam, misafirini beklerken uygun ortam hazırlamak ve kendi resim yeteneğini göstermek için odayı, yaptığı çalışmalarla süsler. Eserde duvarlarda görülen tablolar da bu süreçte yapılmıştır. Odadaki eşyalar temelde, bir yatak, iki sandalye ve bir masadan oluşuyor. Sağdaki duvarın yanında bir sandalye, üzerinde su bulunan küçük masa ve sokağa bakan bir pencere bulunur. Soldaki duvarın yanında ikinci bir sandalye ve diğer odanın kapısı bulunuyor. Odada hiç kimse yoktur. Yatağın yanındaki duvarda ressamın arkadaşları olan Eugène Boch ve Paul-Eugène Milliet'nin portresi asılmıştır. Yatağın arkasındaki resim ise Kayalıklar ve Meşe Ağacı'dır.

Tablodaki çoğu nesneler çiftler halinde resmedilmiştir. Bu da Van Gogh'un Gauguin'i bekleyişinin yansımasıdır. Sandalyeler, yastıklar ve duvardaki tabloların çiftler halinde oluşu tabloya huzur, düzen ve barış duygusu vermek için yardımcı olur. Tema her ne olursa olsun Arles ve Saint-Rémy dönemleri boyunca Van Gogh'un en sevdiği ve sıklıkla kullandığı renk sarıydı. Bu tabloda da kullanılan esas renk sarıdır. Resmin en dikkat çekici ve çarpıcı yanı, ilginç bir perspektife sahip olmasıdır. Alışılmışın dışında orantısız boyutlarda yamuk şekilde betimlenen odanın ölçülerinde sıradışı bir derinlik yanılgısı göze çarpıyor. Arka duvar sağa doğru yönelirken, yatağın sağındaki duvarda yatağa doğru eğilmiştir. Odanın sağındaki kapı odayı koridora, sol taraftaki kapı ise ressamın Gauguin için hazırladığı misafir odasına bağlıyor.

Gece Kahvesi 

 Vincent van Gogh tarafından Eylül 1888'de yapılan bir yağlı boya resim New Haven, Connecticut'ta bulunan Yale Üniversitesi Sanat Galerisi'nde sergilenmektedir.  tasvir edilen mekan Café de la Gare, 30 Place Lamartine, Joseph-Michel Ginoux ve karısı Marie tarafından işletilmiştir. Karısı Marie Kasım 1888'de Van Gogh ve Gauguin'in Arlésienne resmi için poz vermiştir.

Sonsuzluğun Eşiğinde

1890'da Saint-Rémy-de-Provence'de erken bir litografi üzerine yaptığı eserdir. Resimi, Mayıs ayının başlarında ciddi hastalığından iyileştiği zaman yaptı. Aynı zamanda resmi genel olarak intihar olarak kabul edilen ölümünden iki ay önce yaptı.

Yıldızlı Gece

Vincent Van Gogh'un bir diğer  önemli eserlerinden biri olan Yıldızlı Gece  eseri Van Gogh'un akıl hastanesinde yattığı zamanlarda işlenmiştir. Van Gogh'un bu eseri sanat dünyasında bir çok şiire romana ve şarkıya  ilham olmuştur.  Van Gogh gecelri süre gelen nöbetlerinin her  şafağında güneşin yeniden doğuşunu izlemesi onda  büyük bir hayranlık oluşturmuş ve tüm hayal gücünü kullanarak gerçekleştirmiştir  biz bu kanıya araştırmacıların  tartışma konusu olması sebeiyle varmış bulunmaktayız. Bu eser Van Gogh'un Yıldızları ilk resmettiği tablodur. 

 

Kafe Terasta Gece

Kafenin gece görünümünün yansıtıldığı esere genelde koyu renkler hakim olsa da, çiziminde siyah rengin herhangi bir tonu kullanılmamıştır. Onun yerine tercih edilen sıcak renkler ve perspektif derinliği ile bu resim Van Gogh eserleri için sıradışıdır. Bu perspektif sayesinde seyirci, çakıl taşları ile döşeli kaldırımın sonundan öne doğru ilerleyen at arabasına yönelir. Kafenin lambalarından yansıyan sarı ışığın aydınlattığı geniş tentenin altında, arkadaki masa etrafında misafirler oturuyor. Masanın kenarında beyaz giysili, elinde tepsi olan garson onlara hizmet etmektedir. Bununla birlikte sokakta dolaşan insanlar, uzaktan gelen atlı araba, sokağın sağındaki karanlık binalar, ışıklı küçük dükkân, ağaç dalları ve eski bir kilisenin kulesi (şimdiki Lapidaire Müzesi) gözükmektedir. Gecenin karanlığına rağmen aydınlık ve huzur dolu olan bu tablo ressamın en özel eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Sarı ev 

Bu isim, 1 Mayıs 1888'de Van Gogh'un dört oda kiraladığı Arles,Fransa'daki Place Lamartine'in sağ taraflarında bulunan evden gelir. Van Gogh, zemin kattaki iki büyük odayı aldı ve birini atölye diğerini ise mutfak olarak kullandı , ayrıca ikinci kattaki Place Lamartine manzaralı odaları aldı. Birinci katta, köşedeki iki panjuru da açık olan pencere Van Gogh'un konuk odasının penceresidir, burada Paul Gauguin Ekim 1888'den itibaren 9 ay boyunca yaşamıştır. Diğer pencerenin altı ise Van Gogh'un yatak odasıdır. Arka kısımdaki iki küçük oda daha sonra Van Gogh tarafından kiralanmıştır.

Patates Yiyenler 

Patetes Yiyenler, Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un 1885 yıında Nuenen'de yaptığı 82 x 114 cm ölçülerindeki tablosu. Vincent van Gogh sanat hayatının ilk dönemlerinde yığılmış patatesleri, dokuma tezgâhları, madencileri ve karamsarlık hissi veren gökyüzünü çalışmalarında ana tema olarak kullandı. Van Gogh Müzesi'de sergilenen Patetes Yiyenler adlı tual üzerine yağlı boya çalışmasını ise Nisan 1885'te tamamladı. Tablo van Gogh'un ilk önemli çalışması olarak görülmektedir ve buhranlı bir dönemine aittir.

Kulağı Bandajlı Portre 

Resmin hikayesinde gerçeklik payının olup olmaması dahilinde bilgi verecek olursak  Paris'te arkadaşlık kurduğu bir sanatçı olan Paul Gauguin'i onunla kalmaya davet etti. birbirleri ile uyuşamama durumu vardı ardından  bu uyuşmazlığı kanıtladılar . 23 Aralık 1888'teki argümanlarından birinde, Van Gogh, Gauguin'i bir ustura ile tehdit ettiği bir nöbet geçirdi, ancak daha sonra sol kulağını keserek kendini yaraladı. Heyecanlı bir durumda daha sonra parçalanmış lob'u Maison de Tolérance bordello'ya getirdi Rachel adında bir hayat kadınına sundu. Gauguin ertesi sabah geri döndüğünü, polisin eve geleceği ve onu odaya kan sıçradığını keşfetti.Van Gogh boynundaki bir atardamarı koparmıştı ve çok kan kaybettikten sonra ciddi birdurumdaydı. Hastaneye kaldırıldı ve bu sırada ne olduğunu hatırlamadığını itiraf etti. Hayatı boyunca, Van Gogh, bazen akut paranoya ile birlikte benzer benzerlerden acı çekmeye devam etti. 

Otoportre 

 Portre,1998'de New York'ta 71,5 milyon dolara satılan, tüm zamanların en pahalı tablolarından biri. O zamanlar, bugüne kadar satılan en pahalı üçüncü tablo oldu. sanatçı resmi 1889 yılında yapmıştır. 

Postacı Joseph Roulin'in Portresi

Bandajlı Kulak ve Pipo ile Otoportre

Buğday Tarlası ve Kargalar 

Buğday Tarlası ve Kargalar Vincent van Gogh'un Temmuz 1890 yapımı eseridir. Birçok kaynağa göre Van Gogh'un yaptığı son resimdir. Bununla birlikte, sanat tarihçileri açık bir kanıt bulamadığından dolayı Van Gogh'un son resmi olup olmadığı belirsizdir. Mektubunda yazdığı kanıtlara göre, Buğday Tarlası ve Kargalar 10 Temmuz civarı tamamlanmıştır.