Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Sanat Tarihine Damga Vuran Michelangelo'nun Eserleri

Michelangelo ve Eserleri Sanat Tarihine İsmini Altın Harflerle Yazdırdı

Michelangelo
6 Mart1475’te doğan Michalengelo daha 1 aylıkken Florans’ya Taşınır. Annesi öldüğünde henüz 6 yaşında olan Sanatçı 13 yaşına geldiğinde Floransa’da Ghirlandaio’nun yanına öğrenci olarak verilir ardından Lorenzo de MAdici ile tanışır. Beş buşuk metreden oluşan bir mermer kütlesinden oluşan heykeli yaptığıunda henüz 26 yaşındaydı. Bu heykel onun ilk heykel çalışmasıydı gecesini gündüzüne katarak hiçbir kimseden yardım almadan bu heykeli yaptı.  Sanatçı bu  heykel çalkışmasını ile kendine bir ün kazanmaya başlamışken 1505 yılında Papa II. Julius kendisine  sistine şapelinin tavan resimlerinin yapılması görevini verir. Sanaçtı 4 yıllık çalışma ile sonuca ulaşır. Ortasında , her biri Âdem, Havva ve Nuh Tufanıyla ilgili İncil’in Eski Ahit’inden alınma öykülerden esinlenerek yapılan resimlerin bulunduğu dokuz pano bulunan freskin yan unsurları da mitolojik figürlerle bezelidir. Özellikle “Adem'in Yaratılışı” ismindeki sahne batı resim sanatının en canlı tasvirlerinden biri kabul edilir.

 

 

Pieta 

Michelangelo'nun başyapıtlarından biri olan Piea Vatikan'ın Aziz Petrus Bazilikasındadır. Sanatçı bu eseri Fransız Kardinal Jean de Billheres'in isteği üzerine yapmıştır  Eserde çarmıha gerildikten sonra isa'nın meryemin kucağında yatarak tasviri yapılmıştır.

Eser 1497–1499 Yılları arasında yapılmıştır. 174 cm × 195×69 cm

Medici'nin Madonna'sı

Medicine Şapelinin dekorasyonunda yapılan ilk eserlerden biridir. Eserl Sanatçının Roma'ya gitmesi sebeyle yarım kalmıştır. 

Gece Heykeli 

1524-1527 yılları arasında yapılan eser  Michelangelo tarafından yapılmış mermer bir heykeldir. Floransa'daki Medici Şapeli'nde bulunan Lorenzo di Piero de' Medici'nin mezarındaki Gündüz heykelinin tamamlayıcı parçasıdır.

Gündüz Heykeli 

1524-1527 yılları arasında Michelangelo tarafından yapılmış mermer bir heykeldir.

İsyancı Köle 

2,15 m yüksekliğinde,olan heykel 1513 tarihinde yapılmıştır. Paris Louvre Müzesinde  yer almaktadır. 

Musa'nın Hükmü 

II. Julius'un mezarının merkezindeki yer alan ana heykeldir. Heykelde tasvir edilen kişi Musa peygamberdir.

Rahel 

1542 yılında Michelangelo tarafından yapılmış olan eser  Basilica di San Pietro in Vincoli'de sergilenen bir mermer heykeldir. II. Julius'un mezarını oluşturan parçalardan bir tanesidir.

Ademin Yratılışı

Âdem'in Yaratılışı, Sistine Şapeli'nin tavanındaki ünlü bir fresktir. Michelangelo tarafından 1511 yıllarında yapılmıştır.

Fresk, Hristiyanlık'ta Kitab-ı Mukaddes'in Yaratılış bölümünde, Tanrı'nın ilk insan Âdem'e hayat üflemesi konusunu betimler. Bu betim bugün dünyanın en ünlü betimlemelerinden birisidir ve modern kültüre farklı biçimlerde yansımıştır.

Leda Ve Kuğu 

 Eser 1530 yılında yapıldığı tahmin edilen fakat günümüzde kayıp olan bir tablodur. Eserin bugüne kadar onlarca kopyası yapılmıştır. Bunlardan en ünlüsü,National Gallery'de sergilenmektedir.

Aydınlık ve karanlığın Ayrılması 

 Vatikan'daki Sistina Şapeli'nin tavanına çizilmiş olan bir fresktir. Resimde, Tekvin'de bahsi geçen 9 mühim olaydan biri olan aydınlıkla karanlığın ayrılışına gönderme yapılmıştır.