Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Sağlıklı Bir Cilt İçin Gıda Önerileri

Cildinizi Sağlıklı Tutabilmeniz İçin Gıda Tavsiyeleri

Birçok besinler sağlıklı bir cilt için etkili bir faktördür  c v e vitamini deposu  olan ürüler  sağlıklı bir cilt için etkili vitaminlerdir.

Sağlıklı ciltler için en iyi besinler

Beslenmek sağlık için çok önemli bir faktördür. Sağlıksız beslenme metabolizmamıza zarar verebilir kilo almamıza ve birçok hastalığa sebep olabilir. Yediklerimizin cildimizi de etkilediğini unutmayalım.

Balıklar

Balıklar cilt sağlığı için en iyi besinler arasındadır. Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı bir cilt için zengin Omega-3 kaynaklarıdır.  Cildin esnek ve nemli olabilmesi için omega-3 asitlerine ihtiyacı vardır. Omega-3 eksikliği kuru bir cilde sebep olabiliyor. Balıklarda var olan Omega-3 yağları akneye ve kızarıklığa da neden olabilecek iltihaplanmayı da azaltır. Yağlı balıklar aynı zamanda e vitamini kaynağıdır. Cilt için e vitamini gereklidir.

2 Avokado

Avokado da sağlıklı yağlar oldukça fazladır. Bu yağlar cildimizin sağlığına etki ettiği kadar vücudumuzdaki diğer fonksiyonlara da etki eder. Yapılan araştırmalar sonucunda Avokadonun güneş ışınlarına karşıda etkili olduğunu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bir e vitamini kaynağıdır. Günümüzde c vitamini eksikliği görülmesi nadirdir. Fakat bu eksiklik neticesinde kuru, kaba ve pullu ciltler c vitamini eksikliğinde de oluşabilir. Avokado C ve e vitamini kaynağıdır.  

3 Ceviz

Cildimizin sağlıklı kalması sağlayan besinler arasındadır. İçerisinde bulunduğu e vitamini  ve c vitamini cildimiz için gerek duyulan vitaminleri sağlayabilmektedir. Sağlıklı bir cilt için ceviz tüketmekte fayda vardır.

4 Brokoli

Brokoli çinko a ve c vitamini dahil olmak üzere cilt sağlığı için önemli olan bir çok vitamin ve minareleri barındırır.

5 Domates

Domates harika bir C vitamini kaynağıdır ve likopen de dahil olmak üzere tüm ana karotenoidleri içerir. Domates tüm önemli karotenoidleri içerdiğinden, sağlıklı cildin korunması için mükemmel bir besindir.

6 Soya 

Menopoz sonrası kadınlarda, soya cilt kuruluğunu iyileştirebilir ve cildinizi pürüzsüz ve güçlü tutmaya yardımcı olan kollajeni artırabilir Soya , vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen veya bloke edebilen bir bitki bileşikleri kategorisi olan izoflavonlar içerir. İzoflavonlar, cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun birçok yerine yarar sağlayabilir.

7 Yeşil çay

Yeşilçay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı koruyabilir. Türkiye’de tüketilen çay oranı oldukça yüksektir tavsiye edilen yeşil çay tüketimi siyah çaya göre daha  yüksek olması  gerekli bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Yeşil çay içerisinde bulunan güçlü bileşiklere kateşinler denir ve bunlar  cilt sağlığı için sorunları iyileştirmeye çalışır.