Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Saç Dökülmesine Karşı Önlemler Nelerdir

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Öneriler

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Öneriler

1 Protein

Protein eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmeleri her bireyde görülebilmektedir. Menülerimizde bol proteinli yemekler tüketmek saç dokumuzda yer alan eksikliğe takviye olacaktır.

2 A vitamini

Saç uzamasında önemli bir oranda artışını sağlayan a vitamini aynı zamanda Sebum üretiminde de etkilidir. A vitamini saç derisini sağlıklı tutar ve saç büyümesinde etkili olur.

3 Düzenli yıkama

Günlük saç yıkama, saç derisini sağlıklı ve temiz tutarak saç dökülmesine karşı koruyabilir.

4 Hindistan cevizi yağı

 Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit saçtaki proteinin bağlanmasına yardımcı olur Trusted Source, kök ve kordondaki kırılmaya karşı korur. Hindistan cevizi yağı kafa derisine masaj yapmak kan akışını teşvik edebilir ve yeniden büyümeye yardımcı olabilir.

6 Zeytinyağı

Zeytinyağı saçları nemlendirmek, kuruluktan ve kırılmalardan korumak için kullanılabilir. Zeytinyağı aynı zamanda genetik saç dökülmesinin yavaşlamasına yardımcı olabilecek Akdeniz diyetinin merkezi bir bileşenidir .Birkaç yemek kaşığı zeytinyağı doğrudan saça uygulanmalı ve yıkanmadan önce 30 dakika bekletilmelidir.

7 Soğan suyu

Yapılan araştırmaların neticesinde soğan suyunun saç dökülmesine karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler günde iki kez kafa soğan suyu uygulayarak saçların yeniden büyüme için uygulayabilirler.

8 Masaj

Saç derisine yapılan masajın iyi hissettirdiğini biliyoruz, saç derisine yapılan masajın kan akışını hızlandıracağı etkisi göz önde bulundurarak saç derisinde büyüme açısından etki görülebilmektedir. Son zamanlarda yapılan incelemeler bunu kanıtlar nitelikte sonuçlar elde etmiştir.

9 Kurubaklagiller

Saçın ihtiyacı olan proteinleri barındıran en değerli besin kaynağı olan kurufasulye, nohut, mercimek gibi besinlerin yanı sıra yumurta, yoğurt ve peynir gibi hayvansal gıdalar da iyi birer protein kaynağıdır.

10 Çinko

Saç köklerinin uyarılmasında etkili olan çinko badem, fındık, fıstık ve cevizde bol miktarda bulunmaktadır. Bu ürünleri tüketmek  saç için ihtiyaç olan çinko ihtiyacını karşılamaktadır.