Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Monet Penceren Dışarıyı Gözlemledi Ardından İzlenimcilik ve Empresyonizm Rüzgarı Esti

Oscar –Claude Monet Hayatı ve Eserleri

 

14 Kasım 1840 yılında Fransa’da dünyaya gelen Oscar –Claude Monet Fransız Empresyonist resmin kurucusudur. Sanatta  devrim yaptığı Gün doğumu adlı eseriyle İzlenimciliğin öncüsü olmuştur.  Monet eserlerinde kullandığı teknik ile resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi renk ve ışık etkisiyle birleştirerek başarmıştır. Monet çok gençken Karikatüre meraklıydı bu sevginin yerini manzara ressamı Eugene Bouidinnin denetiminde açık havada resim yapmak aldı. Monet 11 yaşındayken Le Havre sanat okuluna girdi Sanatçı burada kaldığı süer boyunca bölge halkı için küçük ücretler karşılığında yaptığı karikatürler ile tanınırdı.

Monet, 16 yaşındayken Paris'e okuldan ayrıldı, ustaların sanat eserlerini incelerken hepsinin bir birinin kopyası olduğunu düşündü ve pir pencere kenarına oturup dışarıyı izledi ardından dışarıda gördüklerini resmetti. Monet her ressamın belilrli dönemlerinde ki gibi maddi sıkıntıları oldu. 1866’da kız arkadaşı Camille Doncieux’un tam boy portresini yaptı ve iyi eleştiriler aldı. Aralarındaki ilişkiyi onaylaman ailesi Monet’e parasal konuda destek vermediler.

Haziran 1861'de Monet, yedi yıllık bir sözleşmeyle orduya katıldı, fakat görevinin ikinci yılında teyzesi Madame Lecadre sözleşmesinin feshedilmesini sağladı. Ancak Madame Lecadre'in bir koşulu vardı: Monet'nin üniversitede sanat eğitimi alması. 1862'de Paris'te Charles Gleyre'in öğrencisiyken, üniversitedeki geleneksel resim anlayışı Monet'de hayal kırıklığı yarattı.

Bu dönemde Pierre-Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile tanıştı. Birlikte resme yeni yaklaşımlarını paylaştılar, ışığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktardılar. Bu daha sonraları empresyonizm olarak adlandırıldı. Monet, 5 Aralık 1926'da, 86 yaşındayken akciğer kanseri nedeniyle ölmüş ve Giverny kilisesi mezarlığına gömülmüştür.

 Claude Monet'nin izlenimcilik akımına adını veren resmidir. Resim ilk kez Paris'teki La salon Galersinde ilk izlenimcilik sergisinde sergilendi. Tabloda hava sisli olarak işlenmiştirç sislerin arasında güneş etrafı aydınlatır. Monet daha sonraları eserlerinde bu tekniği bir eserinde kullanmıştır. Tablo günümüzde Paris Marmottan Monet müzesinde sergilenmektedir . Resimdeki yer Le Havre limanıdır. 

Gezinti 

Fransız ressam Claude Monet’nin 1875 tarihli tablosudur. Yürüyüş, Güneş Şemsiyeli Kadın, Madam Monet ve Oğlu gibi adlarla da bilinir.

Bu tabloda ressam, Argenteuil'de yaşadıkları dönemde bir yaz günü eşi Camille'i ve oğlu Jean ile birlikte bir tepecik üzerindeyken resmetmiştir. 100 x 81 cm boyutundaki eser, Monet’nin 1870’lerde yaptığı en büyük çalışmadır.

Pourville bölgesindeki Plaj adlı tablo Eylül 2000'de Poznan ulusal müzesinden çalındı. Çerçevesinden çıkarılarak bir kopyası yerleştirildi . Tablo 2010'da toplandı ve 41 yaşındaki hırsız tutuklandı.

Giverny'deki bahçesinin ressamının hayatının son otuz yılı boyunca yaptığı pek çok eserden biri . Resimde, resim düzleminde çapraz olarak ayarlanmış çeşitli mor ve pembe tonlarında süsen sıraları görülmektedir

 

1868-1869 kışları arasında Normandiya'daki Étretat komününün yakınlarında Monet'in tuval üzerine yağlı boya manzara resmi.

The Cliff Walk at Pourville

 Fransız İzlenimci ressam Claude Monet'in Denizden bir uçurumun üstünde iki kadını içeren manzara resmi.