Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Modern Sanatın Babası Paul Cézanne Eserleri ve Hayatı

Paul Cézanne Eserleri

 

 

Paul Cézanne Eserleri Ve Hayatı 

Modern sanatın babası olarak tanınan Cezanne Empresyonizm ile Kübizm arasında bir köprü oluşturmuştur. 
22 Ekim 1839 yılında dünyaya gelen Cezanne 1859 – 1861 yılları arasında hukuk okurken ayrıca resim dersleri de almıştır. Resim sanatını geliştirmek için çocukluk arkadaşı olan Emile Zola’nın yanına gitmiştir. Fransa’da Renoir, Pissaro, Sisley ve Guillaumin gibi sanatçılarla tanışmıştır. Güzel sanatlar akademisinde başarı elde edemeyince sınavı kazanamayıp doğduğu şehre geri dönmüştür. Cezanne şehrine döndükten sonra kendini resme  adamış ve  Salon’a gönderdiği çalışmaları her seferinde ret edilse de resim yapmaktan hiç vazgeçmemiştir.    Paris Salon jürisi Cézanne'in eserlerini gösterime sunmayı 1864'ten 1869'a kadar her sene reddetmiştir. Bu nedenle Cézanne tablolarını ilk kez, Paris Salon tarafından reddedilmiş eserlerin gösterime sunulduğu Salon des Refusés'de 1863 yılında gösterime sunmuştur. Yaşamı boyunca sakin bir hayat yaşayan Cezanne  resim alanında ki çalışmalarını belilrli konularda sınırlı tutmuştur. 


Zenci Scipio , Louis-Auguste Cezanne'in l'Evenement'i Okurken Portresi Pamuk Takkeli Adam Ressam Achille Emperaire'ın Portresi  Zola'yı Okuyan Paul Alexiş Hasır Şapkalı Boyer'ın Portresi  Siyah Mermer Saat  Teneke Çaydanlıklı Natürmort   Estaque'da Eriyen Karlar ve  Şarap Pazarı Eserleri  kalın renk katları ve siyah gölgeler görünmektedir.  Siyah, kahverengi, gri ve Prusya mavisinin ağır bastığı köyü ve kasvetli renklere ek olarak alışılmadık bir beyaz renk kullandığı görülür.


Cezanne İsviçre Akedemisinde tanıştığı Pissarro ile olan dostluğu sayesinde  Cezanne’nin donuk renkleri bırakıp parlak ve açık tonları kullanmasında etkili olmuştur . Kalın renk katmanları tekniğinden vazgeçip hafif fırça vuruşlarıyla noktalama yöntemine yönelmiş, pıhtılaşmış gibi görünen yüzeyler kullanmıştır. Cezanne'in izlenimciliğin kurallarından ayrılan sanatı hızla, daha yalıncı ama daha çok işlenmiş ve yapıya daha çok önem veren bir tutuma doğru gelişti. Tarzını düş gücünden ve gözlemlerinden kaynaklanan ögelerle zenginleştirdi. Klasik perspektif kurallarına pek uymayan Cezanne'in tutumu sonradan büyük ölçüde etkilediği Kübistlere öncü oldu. Sanatçının son on yıllık dönemi lirik dönemi olarak bilinir. Bu dönemde belli bir lirizme ve daha özgür fırça vuruşlarına yönelerek gösterişli ve cüretkar yapıtlar verdi. Aynı zamanda daha hızlı bir yöntem olan suluboya tekniğini de kullanıyordu. Eserlerinde henüz başlamakta olan kübizme özgü kesin akılcı yaklaşımın belirtileri seçilir.

La Maison du pendu (Asılmış Adamın Evi) (1873) Tüval üzerine yağlı boya, 55.5 cm x 66.3 cm, Musée d'Orsay, Paris

Maison de Père Lacroix (Pere Lacroix'nin Evi) (1873) - National Gallery of Art, Washington

Modern Olympia (yak.1873-1874)

Harlequin (1888-1890)

Les joueurs de cartes (Kağıt oynayanlar) (1890-1892), Tüval üzerine yağlı boya, 53" x 71" Barnes Foundation, Merion, Pennsylvania

Les joueurs de cartes (Kağıt oynayanlar) (1890-1895)

Nature-morte aux trois crânes (Üç Kafatasīndan Natürmort) (1901) Tüval üzerine yağlı boya, 34 cm x 60 cm, Detroit Institute of Arts, Détroit

Madam Cézanne yak. (1885-1887) tüval üzerine yağlı boya 55.6 cm × 45,7 cm, Müze Solomon R. Guggenheim, New York

Otoportre (1878-1880)

Les Baigneuses (Yıkanan Kadınlar) (1906), 208 cm x 248 cm, Philadelphia Museum of Arts

La Montagne Sainte-Victoire (Sainte-Victoire Dağı) (1904)

Ressamın babası