Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Küllerinden Doğan Ülke Bosna Hersek’te Gezilecek 10 yer

Bosna Hersek'te Görmeniz Gereken 10 Yer

Bosna Hersek tarihin en acımasız sayfalarına tanıklık ettiği zamanlarda birçok hasar ve birçok hüzün barındırmış bir ülke. Bosna Hersek günümüzde savaşın karanlık yüzünü geride bırakıp küllerinden yeniden doğan ve gelişen bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.

1) Baş Çarşı

Saraybosna’nın simgelerinden biri olan yer yaşayanların ve turistik gezi düzenleyenlerin adeta buluşma noktasıdır. Çarşıda gezerken kendinizi Osmanlı zamanlarında hissedebilirsiniz. Birçok Osmanlı eserleri çarşıda yer almaktadır. 15. Yüzyıl da İsa bey tarafından inşa edilen bu yer yeme içme açısından oldukça uygun bir yerdir. Merkezde yer alan su sebili mutlaka görülmesi gereken bir yerdir ayrıca birebir aynı özelliklerde olan ikizi Bursa’da yer almaktadır.

2) Latin Köprüsü

Miljacka nehrinin üzerinde bulunan köprü 1.Dünya Savaşının fitilini ateşleyen Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin öldürülmesine sahne olduğu içi büyük bir ilgi görmektedir. Köprü savaş ve sellerin etkisiyle büyük hasarlar görmüştür. Köprü birçok kez restore edilerek günümüzde Turistlerin ilgi odağı olmuştur. Fotoğraf tutkunlarının büyük beğenisi ile fotoğrafçılara güzel manzaralar sunuyor.

3) Milli Kütüphane

Latin Köprüsünü geçtikten sonra karşımıza çıkan bu büyük kütüphane ilk olarak 1896 yılında belediye binası olarak kullanılmış. Savaş başlamadan önce kütüphanede yaklaşık olarak 2 milyona yakın kitap bulunmaktaydı. Bosna savaşı sebebiyle buradaki kitapların hemen hemen hepsi yakılarak bina da kullanılmaz hale gelmişti. Günümüzde geçirdiği restorasyon çalışmalarının neticesinde kütüphanede şuan sergiler yapılmakta ve buna benzer faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

4) Saray Bosna Katedrali

Barok mimari sanatına sadık kalınarak yapılan katedral 1889 yılında yapılmıştır. Katedralin içerisinde bulunan süslemeler ve heykeller aynı zaman dini ibadetlerin yapılması ile turistlerin de ilgisini çekmektedir.

5) Umut Tüneli

Bosna Savaşı sırasında kuşatma altındaki Saraybosna’yı Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na bağlamak üzere 30 Temmuz 1993'te açılmış 800m. uzunluğundaki tüneldir. Gıda, insani yardım ve cephanenin şehre ulaşması ve insanların şehirden çıkabilmesi için kullanılmıştır. 1 m. genişliğinde, 160 cm. yüksekliğinde ve 800m. uzunluğundadır.

6) Sonsuz Ateş

2. Dünya Savaşı sonrasında ölen kişileri yad etmek için yakılan ateş bu zamana kadar sadece Sırp saldırılarında yakıt sorunu nedeniyle sönmüştür. 19646 yılından itibaren ateş yanmaktadır.

7) Saat Kulesi

Gazi Hüsrev camisinin hemen yanında yer alan Saat kulesi bu zamana ulaşana kadar birçok hasara maruz kalmıştır. Kentin tümünü etkileyen 1697 yılında çıkan yangından da nasibini alan Saat kulesi 1874 yılında Saraybosnalı tüccarların önderliğinde saatin yeni hali izlenime sunulmuştur. Saat kulesi 30 metre yüksekliğindedir. Saatin en önemli ve dikkat çeken özelliği ayın hareketlerine göre çalışan tek saat olmasıdır.

8) Bakırcılar Çarşısı

Günümüzde unutulmaya yüz tutan el sanatları burada hiç önemini kaybetmemiştir. Birbirinden güzel hediyelik eşyalar ve işlemeleri burada bulmak mümkün. Özellikle fotoğraf tutkunları için çok güzel kareler elde edebileceği bir yer Bakırcılar çarşısı.

9) Hünkâr Camii

Hünkâr Camii Osmanlının Bosna’yı fethetmesinin ardından burada yapılan ilk cami olma özelliğini taşıyor.  Günümüzdeki şeklini 1565’te kazanmıştır ilk zamanlar daha küçük ve ahşap malzeme işçiliği ile yapılmıştı.

10) Mostar Köprüsü

Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Mimar Hayreddin köprüyü 1566 yılında yapmıştır ve şuan birçok turistin uğrak noktasıdır. Köprü Bosna savaşı sırasında yıkıldı ve ardından Unesco ve Dünya Bankası desteği ile Türkiye köprünün yeniden yapımını üstlendi ve aslına uygun olarak günümüzde ilgi ile beğenilmektedir.