Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Kayhan Çarşısı Osmangazi Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kalktı

Kayhan Çarşısı Osmangazi Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kalktı

Osmanlı'dan günümüze 600 yıllık geçmişiyle Bursa'nın en önemli çarşılarından biri olan Kayhan Çarşısı, Osmangazi Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kalktı.

 

Osmangazi Belediyesi, tarihi mirasın korunması ve geleceğe aktarılması adına yaptığı çalışmalarla Bursa’nın tarihi yönlerini gün yüzüne çıkarıyor.

Bursa’nın en eski yerleşim ve ticaret merkezlerinden olan Kayhan Çarşısı’ndaki yollar Osmangazi Belediyesi tarafından tamamen yenileniyor. Demirci ve bıçakçılarıyla ünlenen, Osmanlı ordusuna yüzyıllarca kılıç imal eden esnafın yanı sıra Bursa’nın önemli tatlarından pidecilerin bulunduğu çarşıda, eskiyen yollar granit taş ile kaplanıyor.

 

Kayhan Çarşısı’ndaki çalışmaları yerinde inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, restorasyon çalışmalarıyla Bursa’yı tarihi hüviyetine yeniden kavuşturduklarını söyledi. Kayhan'ın Bursa'nın önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Başkan Dündar, “Kayhan'da pek çok tarihi mirası yeniden ayağa kaldırdık. Bu bölgedeki tescilli eserleri tek tek restore ediyoruz. Tarihi Kayhan Çarşısı, belediyemizin yenileme çalışmalarıyla yeniden ticaretin merkezi haline geldi. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi de bu bölgeye büyük bir hareket getirecek. Müzeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin güzergahlarından birisi Kayhan Çarşısı olacak. Yıpranmış ve eskimiş olan yolları yenileyerek tarihi çarşımızı daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Şu anda 1. etabın çalışmalarına başladık. Etap etap bu bölgede 1500 metrekare alanı granit ile kaplayacağız” dedi.

 

Osmangazi Belediyesi’nin tarihi çarşıdaki çalışmalarını memnuniyetle karşılayan esnaf da hizmetlerinden dolayı Başkan Dündar’a teşekkür etti.