Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Işığın ve Gölgelerin Tablolardaki Hakimi Rembrandt Harmenszoon van Rijn

Işığı ve Gölgeleri ustaca kullanıp tablolardaki karakterlerin adeta canlı gibi durması hayranlık uyandırıyor

Rembrandt Harmenszoon van Rijn

Avrupa ve  Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biridir Rembrandt  Hollanda’nmın en parlak yıllarında yaşamış ışığın ve gölgelerin ressamı olarak tanınmıştır.  Rembrandt’ın ailesi varlı bir aileydi Babası onu latin okuluna gönderdiğinde Rembrandt derslerde sürekli resimler çiziyor ve öğretmenlerinden sıklıkla cezelar alıyordu. Ailesi bu durumun farkına varıp Rembrandt’ı Ressam JAcob Isaacksz Van Swanenburg’un yanına gönderdi 1624 yılında kısa bir süreliğine de olsa Pieter Lastman'ın yanında Amsterdam'da çıraklık yapmış, 1625'te ise Leiden'de, arkadaşı ve meslektaşı Jan Lievens ile paylaştığı stüdyosunu kurmuştur. 1627'de öğrenci kabul etmeye başlamıştır ki bunlarında arasında Gerrit Dou da bulunur.

Dr. Nicolaes Tulp'un Anatomi Dersi

Resimde ünlü cerrahlardan Dr. Nicoles Tulp’un bir anatomi dersi tasvir edilmiştir. 16 Ocak 1632 yılında gerçekleşen olay yılda bir defa gerçekleştirilen bir anatomi dersini konu edinmektedir. Tablonun merkezinde yer alan Aris Kindt bir gün önce silahlı sıygunda yakalanarak idama mahkûm edilen cesettir Cesedin yüzünde görünen gölgele Rambrantın eserlerinde uyguladığı yaygın tekniklerinden biridir. Doktor Tulp cesedin kol kaslarını incelemektedir. Diğer cerrahlar ise onu izliyorlar. Tablonun sol üst köşesinde ressamın imzası yer alıyor. Rembrandt'ın bu tabloyu gerçek boyutlarda yapması ve kullandığı ışık ayarı ona doğallık kazandırmıştır. Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi Rembtandt'ın Amsterdam'a taşındıktan sonra yaptığı ilk tablodur.

CESET

Doktor Tulp

Gece Devriyesi

Ressamın  en çok bilinen eserlerinden biri olan Gece  Devriyesi tablsosu sanatçının en çok bilinen eserlerinden biridir. Bu tablo 1642 yılında tamamlanmış ve Amsterdam’daki Riksmuesum’da sergilenmektedir. Eser bir çok eleştiriye tabi tutuldu ve  bu eleştiriler  sadece  sözlü olarak kalmadı  Tablo bir çok saldırıya uğradı  bu saldırılar arasında tabloya asit  dökme bıçakla kesmek gibi saldırılar  sadece geleneğe uymadığı  için yapıldı.  Bu tablo gündüz temalı bir tablo olmasına karşın üzeinde biriken kir yıllar boyunca siyah bir tabaka oluşturmuştur ve tablo bütünlüğüne uygun olarak ta gece ilave edilmiştir tabloda  yer alan karekterler sanatçının ışığı ve gölgeyi çok iyi kullandığından karakterler adeta canlıymış gibi görünmektedir.

Rembrandt okul yıllarında öğrendiği Mitolojik, dini hikayeler Eserlerine ilham kaynağı olmuıştur.