Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Hindistan'nın İlginç Kültürel Özellikleri ve Gelenekleri

Hindistan'da Var Olan 12 İlginç Kültürel Gelenekler

Hindistan son zamanalar da en çok merak edilen ülkeler arasında yer alıyor. Mimari yapısından kültürüne kadar ilgi odağı olan Hindistan farklı gelenekleri ile gezginlerin uğrak noktası olmuş durum da

Hindistan hakkında neler biliyoruz

1 Dünya’da ne kadar din varsa bu dinlerin hepsini Hindistan’da görebiliriz

Hinti Kültürü çok tanrılı dinlerle meşhur Dünya üzerinde inanılan dinlerin çoğunu hatta hepsini Hindistan’da görebiliriz. Şamanizm, Budizm, Jainizm gibi dinler Hindistan da doğmuştur.

2 Hidistan’da var olan bir gelenek şaşkınlık yaratıyor.  Hindistan da kız çocukları 7 yaşına bastığında köpeklerle evlendiriliyor.

Köpeklerin kızlar ile evlendirilmesi küçük kızın gerçek evliliğini yapacağı zamana kadar köpeğin onu koruyacağına inanılıyor.

3 Yeni doğan erkek bebekler yüksek bir yerden aşağıya atılıyor.

Oldukça tehlikeli olan bu inanış Hindistan’da çok yaygın bir durumdadır. Yeni doğan erkek bebeğin yüksekten atılmasının sebebi bebeğin ömrü boyunca şanslı bir kişi olması yönündedir. Tatbiki bebek yere çakılmıyor aşağıda onu tutacak bir ekip yer alıyor.

4 Evlenmek için erkeklere verilen başlık parası

Evet, yanlış duymadınız bizim bugüne kadar duymuş olduğumuz başlık parası olayı Hindistan’da tersi bir şekliyle uygulanmakta ee ne demişler Gız Anası Gız Babası Kalksın Başlık Parası.

5 Kurbağaların evlendirilmesi

Kurbağaların evlendirilmesi bizdeki yağmur duası ritüeli ile aynı Hindistan’da yağmur duasına kurbağalara gelinlik giydirilip çıkılıyor.

6 Eşleri vefat eden kadınların kendilerini yakması

Bu durum çok garip ve kabul edilemez görünse de Hindistan’da uygulanan bir  gelenek eşleri vefat eden kadınların kötü  ruh inancı ile kendilerini yakması modern dünyada kabul edilemez bir gerçek.

7 Kadife çiçeğinin vazgeçilmezliği

Hintliler düğünlerde bu çiçeğin evli çifte şans getireceğine inanır ve düğünlerin vazgeçilmezi olarak kadife çiçeği kullanılır.

8 Holi festivali Binlerce insanın bir arada olduğu ve birbirlerine renkli tozlarda boyaları atarak ortaya çok renkli bir manzara çıkarıyorlar. Bu renkli festival Dünyaca bilinen bir festival olarak bilinmekte ve turistlerin ilgisini çekmektedir.

9 Hindistan İnanışında intihar etmenin bir erdem olarak görünmesi

Birçok dinde intihar büyük günahlar arasındadır fakat Hindistan’da bu bir erdemlik olarak görülüyor.   

10 bir diğer festival Kumb Mela Festivali

Milyonlarca insanın bir araya gelerek kutladıkları Festival oldukça güzel bir sahneye sebep oluyor.

11 Ganj nehrinde günah çıkarmak

Kutsal kabul edilen Ganj nehrinde ölülerin külleri savurularak ölünün günahlarından arındırıldığına inanılıyor. Ayrıca Ganj nehrinde günah çıkarmak için ölmenize de gerek yok sağken de girip günah çıkarabilirsiniz.

12 ineklere tapınılıyor mu yoksa saygımı gösteriliyor.

Hindistan’da en çok dikkat çeken ve bilinen bir özellik İneklere tapınma olayı olarak görünse de bu sanılanın tam aksi yönündedir. Hindistan’da var olan bir inanca göre İneklere tapınılmaz ama kutsal olduğu kabul edildiği için saygı duyulur.

Hindistan farklı kültürleri ve bol çeşitli yemek kültürleri ile oldukça zengin bir ülke Hindistan’ı gezip görmek ve değişik kültürlerin farkına varmak gerekir.  Bir Sonraki yazımızda Hindistan yemek kültürüne değineceğiz