Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Himba Kabilesinin İlginç Yaşamı ve Kadınları

Saçlarına sürdükleri tereyağı karışımı ile toprağın özünü ve bereketini benliğinde hisseden Himba Kabilesi Kadınları

 

Himba’lar Kuzey Nmibya’da yaşayan yaklaşık olarak 40.bin nüfusa sahip etnik bir gruptur. Göçebe bir grup olup Herero’larla akrabalıkları vardır. Dileri Herero’ların kullandığı dile benzemektedir.Angola’daki iç savaş kuraklık ve iç çatışmalar Himba’ların geçmişinde bir felaket etkisi yaratmıştır. Alman sömürge idaresinin uygulamış olduğu soykırım politikalarındanda nasiplerini almışlardır.  Pek çok Himba’lar Komşuları olan Angola’ya sığınmıştır. 1990 yılından itibaren Himba’lar kendi topraklarına geri dönmeye başladı. Çoğu himba günümüzde doğal koruma alanlarında yaşarlar.  Himba’larda günlük yaşam kaynağı keçi ve inek yetiştiriciliğidir.  Emek isteyen zorlu işlerin çoğunluğunu Himba kadınları üstlenir. Köye su taşımak inekleri sağmak, ev inşa etmek çocuklara bakmak gibi ağır işler Himba kadınları tarafından yapılır.  Arlarındaki yardımlaşma oldukça önemlidir bir annenin çocuğuna diğer bir anne bakabilmektedir.  

Himba’lar genellikle çok az giysi giyerler. Kadınlar güneşten korunmak için vücutlarına uygulamış oldukları tereyağından ve bitkilerden oluşan bir tür güneş kremi olarak ta adlandıracağımız kremi vücutlarına sürerler bu karışım ciltte kırmızı bir renk vermektedir buda yöre halkının toprakla bütünleştiği bereketin ve insan kanının yaşamsallığını sembol haline getirir. Zor iklim şartları aile fertlerini birbirine bağlayan sağlam bir yapı oluşturmuştur.  Kabile üyeleri hem anne hem de baba tarafının ailelerine dâhil olur. Bu çift aileli düzen, zor iklim koşullarına karşı savaşmalarını sağlar.

Bu düzende her kabile üyesi anne ve baba tarafından olmak üzere iki klana üyedir. Himba klanları, en yaşlı erkek üye tarafından idare edilir. Erkek çocuklar babalarının klanında yaşar, kızlar evlenince erkek tarafının klanına geçer. Ancak veraset, baba tarafının değil, anne tarafının neslini izler. Mesela bir erkek, babasının değil, dayısının keçilerini miras alır.Bu çift aile üyeliği, dünya üzerinde sadece Batı Afrika, Hindistan, Avustralya, Melanezya ve Polinezya'daki sınırlı sayıda toplulukta görülür.