Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Gürcistan Seyahatinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Gürcistan'da Gezilmesi Gereken Yerler

Narikala Kalesi

Gürcistan’ının başkenti Tiflis’te yer alan Narikala Kalesi  Tiflis’in en yüksek hâkim bir tepesinin üzerinde yer almaktadır. 4. Yüzyılda yapılan kalenin içerisinde Aziz Nikolas Kilisesi yer almaktadır. Kaleye çıktıktan sonra sizi muhteşem bir manzara karşılayacaktır. Kalenin bulunduğu bölge şehri ayaklarınız altına seriyor. Kale birçok medeniyet tarafından işgal edilmiş ve Moğollar tarafından işgal edildiğinde kaleye Narin Kale olarak isim verilmiş. 19. Yüzyılda yaşanan bir deprem yüzünden kalenin büyük bir bölümü hasar görmüştür. Gürcistan’ının en tarihi yerlerinden olarak bilinen Narilika Kalesi yıllara meydan okuyan bir eser olması sebebiyle mutlaka keşfedilmelidir.

Lordların Kalesi Uplistsikhe

Lordların Kalesi olarak bilinen Uplistsikhe Şida kartli merkezine bağlı olan Gori ilçesinde yer almaktadır. Kura nehrinin sol kesiminde inşa edilen antik site Erken Demir Çağ’dan Geç orta orta çağa kadar uzanan zaman dilimi içerisinde yer alan eserleri bulundurmaktadır. Anadolu ve İran’da kullanılan çeşitli yontma taş kültürlerinin çoğunu burada görebiliriz. Antik site çok uzun bir zaman dilimine hitap ettiği için burada Pagan ve Hristiyan mimarisini görebilmekteyiz. Antik site bu uzun zaman çerçevesinde ilk dönemlerinde 700’den fazla mağara ve taş yapıya ev sahipliği yapmaktaydı. Zaman ilerledikçe daralan zaman içerisinde günümüzde sadece 150 tane yapı ulaşmış bulunmakta antik sitenin bu uzun tarihi geçmişi koruma altına alınarak UNESCO dünya mirası tarafından geçici listeye alınmıştır.  

Svetitskhoveli Katedrali

Başkent Tiflis’te yer alan Katedral Tiflis’in kuzeybatısında yer alan Mtsheta tarihi kentinde bulunmaktadır. Erken orta çağa ait olan katedral Ortodoks bir kilisedir. Gürcistan’ın dini Turizmi açısından çok önemli bir yere sahip olan katedral 4. Yüzyılda Kral III. Mirian tarafından yapılmıştır. Tifliste yer alan Kutsal Üçleme Katedralinden sonra ikinci Büyük Katedraldir. 1000 yıllık bir zamana hükmeden katedral Unesco Dünya Mirası tarafından koruma altına alınmıştır. Tarih severler için mutlaka gezilip görünmesi yerlerden birisidir Svetitskhoveli Katedrali. 

Kutsal Üçleme Katedrali

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yer alan kilise Dünyanın en yüksek 3. Katedrali olarak bilinmektedir. 1995 ve 2004 yılları arasında inşa edilen Kilisenin mimarı Archil Mindiashvili’dir. Mimari yapısı Bizans mimarisini çağrıştırmakla birlikte farklı bir mimari yapısını da bünyesinde bulundurmaktadır. İnşa edildiği günden itibaren ülkenin sembolleri arasında yer almış ve bir çok yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmuştur.

Bagrati Katedrali

Katedral 11. Yüzyıldan kalma bir kilise olup UNESCO dünya mirası listesine alınmış olsa dahi 2017 yılında yapılan restorasyon sebebiyle UNESCO Dünya mirası listesinden çıkarılmıştır. UNESCO Dünya Mirası listesinden çıkarılmasına gerekçe olarak yapılan restorasyonun aslına uygun olmamasıydı. Orta Çağ Gürcü mimarisine hakim olan Katedral yüzyıllar boyunca çok hasar gördü 1950’lerden günümüze kadar bir çok Restorasyon geçirdi. Katedral Kutaisi’nin merkezinde Ukimerioni tepesesinde yer almaktadır. 

Stalin Müzesi

Josef Stalin adına yapılan müze Josef Stalin’inin doğdu yer olan Gori’de yer almaktadır. Gürcistan’ın en çok turistik ziyaretinin gerçekleşti yer olarak bilinmektedir. Müzede Josef Stalin’e ait olan kişisel eşyalar, fotoğraflar ve hakkında çıkan yazılar yer almaktadır. Dünyanın sayılı en büyük liderleri arasında gösterilen Josef Stalin’in evi mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Kartlis Deda

Başkent Tiflis’in kuruluşunun 1500. Yıl dönümün anısına dikilen heykel Gürcü heykeltıraş Elguca Amaşukeli tarafından yapılmıştır. 20 metre yüksekliğe sahip olan heykel Gürcü ulusal giysileri içerisinde yer alan bir kadın figürdür. Heykelin bir elinde dost olarak gelenler için kâse içerisinde şarap yer alırken düşman olarak gelecek olanlara ise kılıç ile karşılama sembolize edilmiştir.