Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Dünyanın Yedinci Harikası Petra Antik Şehri

Dünyanın yedinci harikası olarak kabul edilen Petra Antik Şehri

Ürdün’yer alan 2200 yıllık antik kent Ürdün’ün tanıtımı açısından büyük bir rol üstlenmiş durumda Ülkenin adeta tanıtım yüzü olarak gösteriliyor. Petra yaklaşık olarak 100 kilometre kare alana sahiptir. Nebatiler tarafından kurulan antik kent tiyatro, tapınak, ev ve kral mezarlarından oluşarak kayalıklara mükemmel bir mimari ile işlenmiştir.

Putperestlikleri ile bilinen Nebatiler Petra şehrini oluştururken tanrıları için görkemli ve büyük tapınak olmalarını dikkate aldılar. Nebatiler yüzyıllar içerisinde etkilendikleri kültürleri Petra’ya taşıdılar. Antik Yunanistan, Romen, Mısır, Mezopotamya stilleri harmanlayarak benzersiz bir mimari ile oluşan Petra, İsviçreli kâşif Johann Burckhardt tarafından tekrar keşfedilinceye kadar, sadece göçebe Arapların bildiği kayıp bir şehirdi.

Nebati Krallığı zaman içerisinde zayıflayarak M.S 106’da Roma imparatorluğuna dâhil edildi. M.S 400’den sonra depremler ve ekonomik sıkıntılardan dolayı önemini yitiren Petra gözden düştü ta ki İsviçreli kâşif Johann Burckhardt tarafından tekrar keşfedilinceye kadar.

1985’te Petra UNESCO dünya mirası listesine eklenerek günümüzde Dünyanın 7. Harikası olarak gösterilmektedir. Petra aynı zamanda birçok filme konuk olmuş ve ev sahipliği yapmıştır. Petra Amman’nın 200 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Petra şehrinin kesinlikle farklı bir atmosferi var kendinizi tarihin içerisinde bulacaksınız. Büyüklüğü ile insanı şaşırtan bu görkemli şehrin yapıları yaklaşık 40 metrelik bir yüksekliğe sahiptir.