Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

FUSELİ'NİN ÜNLÜ TABLOLARINDAN KABUS The Nightmare Henry Fuseli

Fuseli'nin ünlü tablolarından biri olan bu eser ilk bakışta bize karışık gelsede tablo bir gizemiyle insanda güçlü bir etki bırakıyor. Yatağın üzerinde uzanan bir kadın görünmektedir ve  kadına dikkatli bakıldığında hiçbir yaşam belirtis yoktur. Kadının üzerinde oturmuş hâlde duran ve bize bakan sevimsiz bir yaratık görüyoruz öfkeli bakışlarıyla izleyicisini tedirgin ediyor. Yatağın diğer tarafında bir at başı görünmektedir. Ata dikkatli baktığımızda kontrolden çıkmış bir görünüm ile bizleri karşılıyor. Resmin ana teması kabus gören bir kişiyi betimlemesidir. Kadının yatakta bu şekilde uzanması inanışa göre karabasana davetiye çıkarmaktadır. Resim bir kabusun kendisi anlatmaktadır. Çağdaş eleştirmenler tablonun aşikâr cinselliğini şaşkınlıkla karşılamış, nitekim bu özelliğiyle tablo bazı akademisyenlerce bilinçaltına dair Freudçü fikirleri sezen bir öncü olarak görülmüştür. Gerek tabloda yer alan atbaşı gerekse kadının üzerinde betimlenmiş incubus kâbuslara ilişkin çağdaş inanç ve folklore atıfta bulunsa da, bazı kuramcılar tarafından daha özel anlamlarla ilişkilendirildikleri de olmuştur. 

Fuseli Kimdir

İsviçre'de doğan Füssli, İngiltere'de romantizm'in önemli sembollerinden birisi olmuştur. Portre ressamı olan Füssli, Johann Caspar Füssli'nin oğludur. Ressamlıktan önce rahiplik için eğitim alan Füssli daha sonra 1761'de papazlık rütbeleri almıştır. 1765 tarihinde, İngiliz büyükelçinin çizimlerini beğenmesi üzerine yaptığı bir öneri ile Berlin'den Londra'ya gelmiştir. Joshua Reynolds Füssli'yi resme yönlendirmiştir. 1770 ile 1778 yılları arasında İtalya’da kalmıştır. İtalyan rönesans dönemi ressamlarından Michelangelo'nun sitilini kendisine örnek almıştır. Daha sonra, The Nightmare ismiyle bilinen tablosunu Detroit Sanat Enstitüsü'nde sergilemiştir. 1782 yılında, yaptığı tablonun Kraliyet Sanat Akademisi’nde sergilenmesiyle şöhreti artmıştır.

Füssli, John Boydell’in Shakespeare Galerisi için birkaç resim yapmıştır. 1799’da Milton Galeri isminde, kendi çalışmalarından oluşan 47 eserlik bir sergi açmıştır. Füssli, sağlıklı bir hayat yaşadıktan sonra, Kontes Guildford'un Putney Hill'de bulunan evinde 84 yaşında ölmüştür. St Paul Katedrali mezarlığına gömülmüştür.