Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Aydınlığın Karanlıkta Kaybolan Yüzü Michelangelo Merisi da  Caravaggio Eserleri ve Hayatı 

Michelangelo Merisi da Caravaggio eserleri ve hayatından kesitler

Barok sanatının ilk büyük sanatçısı olan Caravaggio ismini doğduğu kasabadan almıştır. Gerçek ismi Michelangelo Merisi Caravaggio’dur.  Caravaggio  Roma, Napoli, Malta ve Sicilya'da çalışmalar gerçekleştirmiştir.  Caravaggio ışık, gölge ve resimsel düzenlemeyi dramatik açıdan ele alışıyla Barok sanatının en özgün uygulayıcısıdır.  Caravaggio’nun ilk kez gerçekçi doğalcılığı Roma’daki  S. Luigi dei Francesci Kilisesi'nin Contarelli Şapeli'ndeki Aziz Matta'nın yaşamını konu alan bir dizi resimdi. Bu, Aziz Matta ve Melek, Aziz Matta'ya Çağrı ve Aziz Matta'nın Şehit Edilmesi konulu üç resimden oluşan görkemli eserlerdi.

Caravaggio’nun hayatı hep bir kaçış ve serüven içerisinde olmuştur.  Sanatçının Milano’dan Roma’ya gitmek zorunda kalması bir cinayet ile suçlanmasından kaynaklanmaktadır.   Caravaggio yapısı gereği gerek gençlik yılları gerekse olgunluk dönemlerinde her zaman kavgacı ve asi bir karakterdi. Ressamların belirli dönemlerinde yaşamış olduğu gerek negatif maddi gerekse negatif ruhsal durumlar Caravaggio’ya da yansımış ve güçlüklerle karşılaşması onu daha huzursuz ve dengesiz biri yapmıştır.  Sanatçı ilerleyen dönemlerde ağır bir hastalık geçirir ve yaklaşık 6 ay gibi bir sürede bu hastalıktan kurtulur. Hastalığını atlattıktan sonra  ilk kişisel portresi olan Hasta Baküs’ü çizer. Bu eser üzerinde çalışırken bacağında ciddi bir rahatsızlık vardır ve bu rahatsızlıktan kaynaklanan acıyı tabloda modelin yüzüne yansıtır.

Caravaggio’dan beklenen eser

Kilise Caravaggio’dan Bakire Meryem’in ölümünün resmedilişini talep eder. Kilisenin beklentisi bakire Meryem’in kutsallığı ile göğe yükselişi temasıyla olan bir beklentidir. Fakat Caravaggio bu beklentinin aksini gerçekleştiri. Çünkü Caravaggio Bakire Meryem’i normal bir kişinin ölümüyle eşdeğer bir ölçüde resmetmiştir. Bu sebeple Caravaggio kilise tarafından  ret edilir.Caravaggio’nun bu resmi, o zamanın koşullarına göre kabul edilemez bir eserdir. Bir kez daha reddedilen sanatçı agresif yapısı ve agresif karakteriyle başı bir çok belanın içine girer. 1606 yılı kendisi için bir sürgün tarihi olarak tarihlendirilir.

Napoli’ye giden ressam burada ününün arttığı ve popüler olduğu bir dönem yaşar. Bir süre geçtikten sonra Caravaggio’nun aranan bir insan olması karakterinde tereddütlü ve şüpheci olmasının verdiği dürtüyle çareyi Malta’ya gitmekle bulur. Caravaggio burada Malta şövalyelerinin arasına katılır ve onların ibadet yerleri olan, Valletta’da yer alan katedral için, en büyük eserlerinden biri olan Vaftizci Yahya’nın Boyunun Vurulmasını resmeder. Ressam burada da başını belaya sokar ve en sonunda kendisini hapse attırır.

Ressam hapisten kaçar bir süre geçtikten sonra Roma fikrini değiştirdiğini belirtip, onu tekrar ait olduğu yere çağırır.Caravaggio ise kendini affettirmek için en etkileyici eserlerinden birini yapar: Goliath’ın Başıyla Davud. Bu eserde büyük bir şaşkınlıkla karşılanır.  Sebebi ise eserin bir oto portre olmasıdır. Caravaggio bu eserinde kendini kurban olarak, cezasını çeken karakter olarak resmeder.Bu, o dönemin koşullarına göre standardın oldukça dışında kabul edilir. Asıl hedefine ulaşmak için resimleriyle beraber yola çıkan sanatçı için son mutsuzlukla karşısına çıkar. Caravaggio Roma’ya ulaşamadan ölür. Takvimler 1610 yılını gösterirken Sanatçı resme bambaşka bir soluk getirir

 

Aziz Matta'nın Çağrısı

Aziz Matthew Şehitliği

Aziz Matthew Şehitliği

Aziz Paul Dönüşümü

Bacchus

Meryem'in ölümü 

Cardsharps

Crucifixion of St. Peter

Çobanların hayranlığı

David ve Goliath

Ecce Homo

Emmaus'ta Akşam Yemeği

Martha ve Mary Magdalene

Medusa

Merhametin Yedi Eseri

Mesih'in Mezarı

Saint Thomas'ın inceliği

Sütunda Mesih

Vaftizci Yahya 

Young Sick Bacchus

Goliath’ın Başıyla Davud.