Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Antik Mısır Kadınları ve Erkeklerinin Giyim ve Makyajı

Antik Mısır'da Giyim ve Makyaj

Antik Mısırda giyim ve makyaj çok önemliydi kadınların uygulamış olduğu makyajlar vazgeçilmez bir olguydu. Kadınlar yanaklarını ve dudaklarını boyar ve buna çok özen gösterirlerdi. Günümüze ulaşan kadın mumyalarda görülen makyaj izleri bunu göstermektedir kalıcı makyaj konusunda günümüz kadınlarının Antik Mısır’da yaşayan kadınlardan bir ders alması gerektiği kanısındayız. Antik mısırda yaşayan kadınlar ve erkekler kremler de kullanırlardı bu kremler onları güneşten ve ansızın çıkan kum fırtınalarından da korumaktaydı. Yağların birçok çeşidi de bulunmaktaydı bunlar iç yağı ve Hint yağları olarak bilinmektedir.  

Göz makyajı Mısır kadınlarını en çok öne çıkaran vurgulanmış özelliklerinden biridir. Kadınların makyajlarında kullandığı renkler yeşil ve siyahtır. Antik Mısır kadınları yeşil rengi orijinal bakır taşından elde ederlerdi.  Siyah rengi ise kükürtlü kurşundan elde ederlerdi. Kadınların takma saç kullandıkları da görülmüştür. Antik Mısır’da erkeklerin çok basit bir giyim tarzları vardı.

Bu giyim tarzı iki parçadan olan peştamal olarak kullanılırdı genellikle beyaz renkliydi. Kadınlarda kullanılan giyim tek parça ve genellikle mavi ve mavi tonlarıydı. Kadınlar bu mavi ve tek parçadan oluşan kumaşı giyerek vücutlarına sımsıkı bir şekilde giyerek kullanırlardı. Antik Mısır insanları çok sık yıkandıkları için kullandıkları kumaş ketendi, keten kumaşların yanı sıra ipek ve pamukta görülmektedir. İpek kumaş ve pamuk soylular ve zenginler tarafından kullanılırdı pamuk ve ipeğin ticaret yoluyla Hindistan taraflarından geldiği düşünülmektedir. Yoksul halk ise keten kullanırdı. Erkekler belden aşağı kullandıkları peştamalların arkasında bir kuyruk bırakırlardı.

 Antik Mısır çok uzun bir zaman dilimime hitap ettiği için uygulanan giyim tarzı zaman içerisinde farklılıklar göstermiştir. İlk zamanlarda peştamal kullanılırken bu zaman geçtikçe yerini pileli etek ve gömleklere bırakmıştır. Kadınlar ve erkekler her ne kadar sade bir giyim tarzı benimsemiş olsalar da takı konusunda bu kanıyı tersine çevirmişlerdir. Takı erkek ve kadınlarda vazgeçilmez bir aksesuardır. Soylular takılarında altın ve gümüşü eksik etmezler varlıklı olanlar ise altın ve gümüşten daha değersiz parça ve camlar kullanarak bu aksesuar ihtiyaçlarını gidermişlerdir Yoksul halk ise bu takılarda değersiz taşlar, bakır ve çiniler kullanmıştır.

Antik Mısırda giyim zenginliğin bir göstergesiydi.  Giyim zenginliğin göstergesi olan altın kadar değerli olmasa da yoksul halkın ulaşabileceği giyim tarzı da değildi. Giyim ve altın başlı başına soyluluk ve zenginliğin göstergesi olmuştur ki günümüzde de bu aynı değerini korumaktadır. Antik mısırda yaşan yoksul halk genellikle keten elbiseler kullanırdı. Yüksek kaliteli kumaşlar giymek sadece soylularda ve zenginlerde görülüyordu. Yoksul halk ölülerini defin edecekleri sıra ölüler için kumaş kalitesine önem gösterirlerdi ellerinden geldikçe ölülerini son yolculuğuna kaliteli kumaşlar ile uğurlamaya çalışırlardı.  

Antik mısırda dokumacılık kadınlar tarafından yapılırdı zengin kişilerin atölyeleri de mevcuttu. O zamanlardaki dokumacılık günümüzdeki dokumacılık ile benzerlikler göstermektedir.

Dövmenin tarihi çok eski yıllara dayandığını bilmekteyiz Antik mısırda dövmeler mumyalarda görülmüştür ve bu dövmecilik Antik Mısır insanlarında iyi bir ustalıkla işlenmiştir. Antik Mısır’ın ilk zamanlarında omuzlarda ve kollarda görülen dövme ilerleyen zamanlarda kalçalarda görülmüştür.