Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Ağrı'da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Harika Yer

Ağrı'ya yapacağınız ziyaretlerde mutlaka görmeniz gereken 10 yerler

Ağrı’da gezilecek yerler

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayının yapımına 1685 yılında Çolak Abdi paşa tarafından başlanmıştır. Sarayın 99 yıllık yapım aşaması aynı soydan gelen İshak paşa tarafından tamamlanmıştır.  Saray içerisinde harem, harem odaları, aşevi, hamam, toplantı salonları, eğlence yerleri, mahkeme salonu, cami, çeşitli hizmet odaları, muhafız koğuşları,  oturma odaları, uşak ve seyis odaları, cezaevi, erzak depoları, cephanelik, tavlalar, bodrum katlarında çeşitli hizmet odaları mevcuttur. İshak Paşa sarayı sanat tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Kabartmalar ve süsleme sanatları Selçuklu dönemin özelliklerini taşımaktadır. İshak Paşa Sarayı geleneksel Selçuklum mimari usulüne göre yapılmıştır ve saray Osmanlı döneminde önemli konumu korumuştur. İshak Paşa Sarayına Doğubayazıt’ta bulunan araçlar ile 15 dakikalık bir süre eşliğinde ulaşabilirsiniz.

Meteor Çukuru

Doğubayazıt’ın merkezinden yaklaşık olarak 35 km doğusunda yer alan meteor çukuru bir çok turistin ilgisini çekmektedir. Derinliği 60 metre olup çapı ise 35 metredir. Yöre halkı tarafından anlatılanlara göre 1892 yılında bir göktaşının düştüğü ve ardından sarsıntının meydana geldiği anlatılmaktadır.

Balık Gölü

Taşlıçay ve Doğubayazıt ilçeleri arasında yer alan gölün denizden yüksekliği 2241 metredir. Türkiye2nin en yüksek Rakımlı gölleri arasında yer almaktadır. Göl aynı zamanda kadife ördek popülasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Gölün en çok ön planda tutan özelliği ise içerisinde yer alan benekli alabalıklardır.  Çevre köyler için içme ve kullanma suyu kaynağıdır. Dağlardan gelen dereler, kıyıdaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenir. Çevresi sazlıklarla kaplıdır. Türkiye'deki 135 uluslararası önemli sulak alandan biridir. Göl içinde yer alan küçük adada kadife ördekler kuluçkaya yatar. Ayrıca benekli alabalığın gölde yaşaması önemidir. Çevrede; kartal, tavşan, şahin, keklik, tilki, martı, kurt, yaban ördeği, bıldırcın ve çulluk gibi hayvanlar yaşar.

Ahmedi Hani Türbesi

17. yüzyılda yaşayan Kürt edebiyatçı Ahmedi Hani astronom, şair ve aynı zamanda tarihçidir. Türbe Doğubayazıt’a 8 km mesafededir. Ahmedi hani türbesi en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Diyadin Kaplıcaları

Ağrı’nın Diyadin ilçesine yaklaşık olarak 5 km’lik mesafede bulunan kaplıcalar yerli ve yabancı turistleri ilgi odağı durumundadır.  Kaplıcalar Yılanlı, Davut, Tunca ve Köprü kaplıcaları olmak üzere geniş bir alan içerisinde yer almaktadır. Diyadin kaplıcaları içerisinde barındırdığı birçok minareli ile hastalıklara şifa kaynağı olmaktadır.

Nuh’un Gemisi

Yöre halkı tarafından Nuh’un gemisinin burada olduğuna dair bilgiler paylaşılmaktadır. Bu bölge birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Bölge yoğun ilginin ardından doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Günbuldu Mağaraları

Kayalara oyularak yapılan barınma yerleri ve mağaralar Diyadin’ 12 km uzaklıktaki Günbuldu köyündedir. Oldukça ilgi çeken yanları arasında kayalara oyularak yapılan tapınak, ibadethane, odalar ve mağaralardır.

Ağrı Dağı

Türkiye’nin en büyük dağı olması ayrıca Nuh’un gemisinin burada olduğuna dair fikirlerin ve araştırmaların olduğu ağrı dağı birçok açıdan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Ağrı dağı kutsal kitaplarda  Ararat, Kuh - i Nuh, Gli Dağ, Cebel ül Haris olarak geçmektedir. Ağrı dağının yüksekliği 5137 metre olup Doğu Anadolu bölgesi ve İran sınırları içerisinde yer almaktadır.

Urartu Kalesi

Urartu Kalesinin yapım yılı bilinmemektedir. Doğubayazıt’ın 5 km doğusunda yer almaktadır. Günümüzde değeri pek bilinmeyen ve önem gösterilmeyen Urartu kalesinin içerisinde Antik çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır.

Diyadin Kanyonu

Yükseliği 50 metre bulan kanyon oldukça ilgi çekici bir yerdir. Kanyondan Murat nehri geçmektedir. Diyadin’de bulunan Kanyon  keşfedilmeyi bekleyen yerler arasında ön plandadır.