Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar Seyahatinizde Gezilecek Yerler

Afyonda Gezilecek yerler

Volkan tüflerinin kolay işlenebilir olması bu bölgede birçok tapınaklar, sumaklar, kaya mezarları ve barınma yerleri oluşturmuştur. M.Ö 900 ve 600’lerde Frigler  tarafından bu bölgeler iskan edilerek günümüze kadar bir çok yapı ulaşmış durumdadır. Roma ve Bizanslıların da yerleştiği bölgedeki kilise ve şapellerde, kök boyalı haçlar, meander motifleri, yazı ve fresk izleri hala görülebilmektedir. . Friglerin maden ve ağaç işçiliğinde, dokumacılıkta ürettikleri eserler İon piyasasında beğeni kazanmış ve bu ustalar tarafından taklit edilmişlerdir. Makara, kulplu bronz tabaklar ve bronz kazanlar; dönemin ‘‘teknolojik’’ bir başarısı olan altın, gümüş ve bronzlardan yaylı çengelli iğneler (fibulalar); değerli madenlerden giysi kemerleri, tokalar ve zengin bezemeli tekstil ürünleri; geometrik desenlerle süslü mobilya eşyası bunlar arasındadır. Topates denilen kilim sanatı, sonraki Anadolu uygarlıklarının kilim ve halı sanatlarını etkilemişlerdir.

Afyonkarahisar Kalesi

Birçok önemli savaşlara ve çarpışmalara ev sahipliği yapan Afyonkarahisar kalesi M.Ö 1350 yılında II. Murşil zamanında Hapanuva adını almıştır. Kalenin zirvesinde M.Ö 1200 ve 1700 yılları arasında yaşam süren Friglerin izleri görülmektedir. Ana tanrıça olan Kbleye adanmış bir çok tapınak ve 4 adet sarnıç bulunmaktadır. Kale Osmanlı döneminde birçok kez onarılmıştır.

Afyonkarahisar Müzesi

Afyonkarahisar’da müzeciliğin gelişiminde Süleyman Hilmi Gönçer ve Oğuz Güner büyük bir rol üstlenmişlerdir. Müzede Kalkolitik çağdan Bizan çağına kadar bir çok arkeolojik eser bulunmaktadır. Müzede Tunç, Hint Frig, Roma ve Bizans eserlerini görmek mümkündür. Müzenin bahçesinde yer alan Roma ve Bizans dönemi mezar stelleri, lahitler, küpler, heykeller, Selçuklular, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait mezar taşları sergilenmektedir.

Döğer Aslankaya Tapınağı

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde yer alan tapınak Emre Gölü kıyısındadır.  Aslankaya tapınağı bir kayanın dikey kesimi ile oluşan ve güney cephesinde yer alan kısmıdır. Kayanın ana cephesi geometrik desenler ve kabartmalarla doludur. M.Ö 7. Yüzyılda yapıldığı tahmin edinilen anıtın kuzey bölümünde şaha kalkmış aslan  figürü yer almaktadır.

  

Selimiye Kaya Mezarları

İscehisar İlçesine bağlı olan Selimiye köyünün yakınlarında bulunan Bizans döneminden kalma kayalara oyularak yapılan mezarlarların yüzeyinde kabartmalar ve kimlere ait olduğu yazan yazılar  vardır.  

Fotoğraflar Afyonkarahisar İl kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi Metin Uysal