Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Adıyaman'da Gezilecek 5 Önemli Yer

Adıyaman Seyahatinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Nemrut Dağı

Adıyaman’ın Kâhta ilçesi yakınlarında yer alan Nemrut Dağı ören yeri 1. Antiochos tarafından yapılan mezar tapınağı ile meşhurdur.  M.Ö 62 yılında 1. Antiochos dağın tepesine birçok yunan ve pers heykelleri dikmiştir ayrıca 1. Antiochos kendi mezar tapınağını da burada yaptırmıştır.  Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunmaktadır.  Nemrut Dağı, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Van Gölü'nün batısında yer alan bir volkandır. Yükseltisi 2935 m. olan Nemrut volkanın zirvesinde çapı 6 km.yi bulan ve dik yamaçlar ile çevrili daire şekilli bir kaldera bulunur.

Anıtın Doğu terasında 10 metre yükseklikte tahtlar üzerinde sıralanmış bir şekilde dev tanrı heykelleri yer almaktadır.  Heykellerin yüzü güneşe dönüktür ve terasta gökyüzü hâkimiyetini temsil eden koruyucu kartal ile betimlenmiştir. Mezar tapınağında krallığın yeryüzü hâkimiyetini temsilen Arslan heykeller bulunmaktadır.  Tahtların arkasında 237 satırdan oluşan Kral Antiochos’un dini ve sosyal içerikli vasiyeti (Nomos) bulunmaktadır. Terasın kuzey ve güneyinde Kommagene Kraliyet ailesi bireylerinin kabartma stelleri bulunmaktadır. 

Doğu Teras’ında yer alan dev tanrı heykelleri ile birlikte Kommagene Kralı I. Antiochos’un heykeli ve tanrılarla tokalaşma kabartmaları bu alanda yer almaktadır. Astroloji ile ilgili bir aslan horoskopu üzerinde yer alan ay ve yıldızlarda Milattan önce 7 Temmuz 62 tarihi okunmaktadır. Bu tarih Kral I. Antiochos’un tahta çıkış tarihidir. Nemrut’ta güneşin batımı bu terastan izlenmektedir. Nemrut dağına gitmek için en uygun zaman Mart ayı ve Kasım ayı aralıklarıdır.  Nemrut dağında günesin doğuşu ve batışı dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar görkemlidir. Güneşin doğuşu ve batışı,  yerli ve yabancı turistler bu ana şahit olmak için bölgeye ziyaretler gerçekleştirmektedirler.

Cendere Köprüsü

Roma mimarisinin muhteşem bir örneği olan köprü Roma imparatoru Septimus Severus zamanında Samsat’ta karargâh kuran xvı. Lejyon tarafından yaptırılmıştır.  Köprü üzerinde yer alan sütunlardan biri İmparator Septimus Severus’a adanırken diğer sütunlar Karısı Julia Domma’ya ve oğlu Caracalla’ya adanmıştır.

Pera Antik Kenti ve kaya mezarları

Kommagene krallığının beş büyük antik kenti arasında yer alan Pera antik kenti kervanlar, ordular, ve yolcular tarafından uğrak yeri olmuştur. Suyunun berraklığı ve güzelliği antik roma kalıntılarında yazmaktadır ve bu çeşme günümüzde aktiftir. Dini açıdan da önemli bir konumdadır özellikle İznik Nicea’da toplanan I. İznik konsiline buradan temsilci gönderilmiştir. Antik kentin en dikkat çeken yerleri arasında kaya mezarlar yer almaktadır. Kayalıklar arasında oyularak yapılan mezarlıklar ilgi odağı olmuş durumdadır.  

Karakuş Tümülüsü

Adıyaman’ın Kâhta yolu üzerinde yer alan Kral Antiochos’un oğlu annesi Kraliçe İassis adına yaptırdığı anıttır. Karakuş tümülüsü denmesinin sebebi sütunun üzerinde bulunan heykelden gelmektedir. Doğu sütununun üzerinde Aslan ve kartal heykelleri vardır. Batıdaki sütun üzerinde ise tokalaşma steli bulunmaktadır.  Tümülüste yer alan kabrin üzerinde “ O tüm kadınların en güzeliydi “ yazmaktadır.

Adıyaman Müzesi

Adıyaman bölgesinin tarihine ışık tutan müze Adıyaman ziyaretinde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Binlerce arkeolojik eserlere ev sahipliği yamaktadır.