Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Adana Seyahatinizde Görmeniz Gereken 10 Yer

Adana ziyaretinizde mutlaka görmeniz geren 10 yer

Varda Köprüsü

Halk tarafından Koca Köprü olarak anılan Varda Köprüsü Adana Ankara istikametinde yer alan Karaisali ilçesinin Hacıkırı köyünün 2 km kuzeyinde  yer almaktadır. Köprünün yapılışı Osmanlı Hükümdarı  2. Abdülhamit ve alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat- Hicaz demiryolunu tamamlamak için 1907 ile 1912 yılları arasında inşa edilmiştir.  Köprünün yapımı sırasında filmlere de konu olan ölümler toplamda 21 işçi ve 1 mühendis olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısı 22’dir. Varda köprüsünü diğer köprülerden ayıran özelliklerinden bir tanesi ise düz bir köprü olmayışıdır Varda Köprüsü tüm köprülerin aksine virajlı bir köprüdür. 

Kapıkaya Kanyonu

Fotoğraf tutkunlarının ve turistlerin uğrak yeri olan Kapıkaya Kanyonu Adana’nın karaisalı ilçesinden 5 km uzaklıktadır. Yaklaşık 200 metre yükseklikte olan kanyonun ortasından Çakıt çayı geçmektedir. Doğa yürüyüşü,yamaç tırmanışı, gibi faaliyetleri gerçekleştirebileceğimiz kanyon doğanın tüm güzelliklerini gözler önüne seriyor. Şehir merkezinden Karaisalı köyüne haraket eden araçlar ile kanyona ulaşabilinir. 7205 metrelik yürüyüş güzergahında ilk 400 metresinde güvenlik amaçlı korkukuklar bulunmaktadır.

Adana Taş Köprü

Seyhan nehri üzerinde yer alan Adana taş köprü IV.yüzyılda Roma imparatoru Hadrianus tarafından yapılmıştır. Avrupa ve Asya arasında önemli bir köprü olan Adana taş köprüsü bazı eklemeler ile Adana kalesine birleştirilmiştir. Köprü 7. Abbasi Halifesi Memun (786-833) tarafından onarılmıştır. III. Ahmet (1713), Kel Hasan Paşa (1847), Adana Valisi Ziya Paşa (1789) tarafından da değişik zamanlarda tamirat görmüştür. Bu üç onarımının yazıtları mevcuttur. En son yapılan onarım 1949 yılında gerçekleştirilmiştir.  Taş köprünün uzunluğu 319 metre yüksekliği ise 13 metredir. Köprü 21 kemerli olup 14 ayak üzerinde durmaktadır. Köprünün mortasında yer alan kabartmada Aslan figürü yer almaktadır. Köprüye ulaşım şehir merkezinden haraket  eden araçlar ile mümkündür.

Sabancı Merkez Cami

Türkiye’nin ve Orta Doğunun en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Sabancı Merkez Camisi Adana’nın Reşetbay semtinde Seyhan Nehri’nin batı kıyısında yer almaktadır. 1998 yılında hizmete açılan cami 32 metre çaplı bir ana kubbeye sahiptir. Geleneksel Osmanlı mimarı ile yapılan caminin gemel görünümü Sultan Ahmet camiisine iç mekanı ise Selimiye camisine benzemektedir. 4 yarım-kubbe, 5 kubbe, 6 minaresi vardır; bunlar 4 halife ve 4 mezhebe, İslam’ın 5 şartına, imanın 6 şartına karşılık gelmektedir. 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kur'an’da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Muhammed’in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 6 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir. Camiye ulaşım çok kolaydır ve şehir içi ulaşım araçları ile ulaşılabilmektedir.

Bebekli Kilise

Tepebağ’da yer alan kilise bebekli kilise denmesinin sebebi kilise içerisinde yer alan 2,5 metre boyunda yer alan Meryam Ana heykelinin bebeğe benzemesi sebebiyledir. Kilise St. Paul adına yapılan İtalyan katolik kilisedir. Şehir içerisinde var olan halk otobüsleri ve belediye otobüsleri ile kiliseye ulaşılabilmektedir.

Ayas Antik Kenti

M.Ö 1. Yüzyılda en parlak dönemini yaşayan Antik Kilikya’nın önemli liman kenti Aegea’ya Adana merkezden Yumurtalık ilçesine giden vasıtalar ile ulaşım sağlanmaktadır. Günümüzde ayakta kalan eserler arasında Ayas Kalesi, Süleymaniye Kulesi ve Marko Polo İskelesi görülmektedir. Marko Polo’nun doğuya yaptığı geziler arasında burayı iki kez ziyaret etmiştir. 

Adana Müzesi/Museum of Adana

Cumhuriyetin ilanından sonra kurulan Adana Müzesi Türkiye’nin en eski on müzeleri arasındadır. Müzeye Dolmuş, taksi ve belediye araçları ile ulaşmak mümkündür.

Yağ Cami

İlk zamanlar Haçlı kilisesi olarak ibadet edinilen yer daha sonra Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilmiştir.  Yağ camisi denmesinin sebebi Bir zamanlar önünde yağ pazarı kurulduğu için bu ismi almıştır. Camii, sade bir mimari yapıya sahiptir. Yapı, basık kemerli, kavsaralı, mukarnaslı, kalkanlıdır. Üzerinde bir sıra sülüs hatlı kitabe vardır.  Şehir merkezinde olan camiye şehir içi dolmuş ve belediye araçları ile ulaşılabilinir.

Büyük Saat Kulesi

Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alan Saat kulasi 1881 yılında Vali Ziya Paşa tarafından yaptırılmış ve tamamlanması 1882’de vali Abidin paşa sağlamıştır. Kesme taştan yapılan kulenin uzunluğu 32 metre ve kare prizma şeklindedir. Osmanlı da  var olan saat kuleleri arasında  en uzun olduğu bilinmektedir. İkincisi olarak Dolma bahçe saat kulesidir.  Örme işlemi oldukça zor olan küçük taş tuğlalardan imal edilmiş ve yapımından uzun bir süre sonra Almanya’dan özel olarak saat makinesi getirilmiştir. O kadar sağlam yapılmıştır ki 1998’deki Adana depreminde ayakta kalmayı başarabilmiştir. Şehir merkezine  yakın olduğu için şehir  içi ulaşım araçları ile  ulaşım sağlanabilmektedir.

Karataş Magarsus Antik Kenti

Adana’ya 49 km’lik uzaklıkta yer alan Antik kent içerisinde , Anfi Tiyatro ve Athena Tapınakları Helenistik döneme ait Magarsus Antik Kentinin önemli kalıntıları yer almaktadır. Örenyeri, Akyatan Gölündeki kuş cenneti görülmeye değerdir. Akyatan Gölünde (Lagün) caretta caretta ve chelonia mydas kaplumbağa türleri bulunmaktadır. Ayrıca ilçede çeşitli balık türlerinin bulunduğu Tuzla ve Karataş Dalyanı vardır. Adana Merkezden Karataş’a haraket eden dolmuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır.