Tuzla Gölü Koruma Alanı İlan Edildi

Masalsı Doğa Harikası Kotisaari Adası

İzmir'in Unutulan Doğa Harikası İlçesi Yeşil Tire

'Alp Dağları’nın Saklı Cenneti Obersee

'Avrupa’daki En Uzun Nehir Volga

'Eyfel Kulesi Hakkında Bilinmeyenler

'PRAİA DO CAMİLO PLAJI PORTEKİZ

Milano’da Son Akşam Yemeği

Frida Kahlo ve Acı Dolu Hayatı

Dünya’nın İlk Anıtsal Nü Heykeli “Çıplak Afrodit” heykeli

'Leonardo Da Vinci’nin En Eski Eseri

'“Düşünen Adam” Heykelinin Hikâyesi

'Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

'BİR KABUSUN TABLOSU The Nightmare

Netflix’in Yeni Dizisi Freud

Marvel Filmlerinin İzleme Sırası Nedir?

En Çok Konuşulan Film

'7. Koğuştaki Mucize Film İncelemesi

Henri Rousseau'nun Uyuyan Çingenesi

Uyuyan Çingene

Fransız ressam Henri Rousseau'nun 1897 yılında yaptığı tablo. Önce Bağımsızlar Salonu'nda (Société des Artistes Indépendants) sergilenir. Daha sonra ressam eserini doğduğu kent Laval'in Belediye Başkanı'na satmaya çalışır. Henri Rousseau Belediye Başkanı'na gönderdiği mektupta şöyle der:

"Hemşeriniz olmaktan şeref duyarak ve alaylı bir ressam olarak Size, doğduğum kentin yeni çalışmalarımdan bir tanesini alması temennisiyle yazıyorum. Size Uyuyan Çingene adlı eserimi öneriyorum. Mandolin eşliğinde şarkı söyleyen gezici Çingene yorgun düşmüştür ve derin bir uykudadır, yanıbaşında içinde içme suyu olan testi vardır. Aniden bir aslan çıkagelir, kızı koklar, fakat kıza dokunmaz. Her şey ayışığında yüzmektedir ve şiirsel bir ortam vardır. Olay kuru bir çöl ortasında cereyan etmektedir. Çingenenin üzerinde Doğulu kıyafeti vardır. Resmi Size 1800-2000 franka bırakabilirim, çünkü kentimize bu kentin evladından bir hatıranın kalması beni mutlu eder. Sayın Başkan, önerimi lütfen kabul edeceğinizi umarak saygılarımı sunuyorum. Henri Rousseau, ressam, Vercingétorix Sokağı, nu. 15, Paris."

Henri Rousseau'nun mektubu yanıtsız kalır, "Uyuyan Çingene" ise Parisli kömür tacirlerinden birinin özel koleksiyonuna dahil olur ve 1924 yılına kadar burada kalır. 1924 yılında resim eleştirmeni Louis Vauxelles'un dikkatini çeken eser aynı yıl sanat simsarı Daniel-Henry Kahnweiler tarafından satın alınır. Daha sonra da sanat tarihçisi Alfred H. Barr Jr. tarafından New York Çağdaş Sanat Müzesi için satın alınır.